Nejprve se podívejme na elektrodové svářečky MMA - obalená tavící se elektroda). Jejich nespornou výhodou je nízká hmotnost, malý rozměr a snadná manipulace (přenositelnost). Jsou vhodné pro svařování ve venkovních prostorech a pro svařování zkorodovaných materiálů. Jednoduché ovládání předurčuje svářečky k využití v domácích dílnách, garážích, zahradách a v údržbě.
Elektrodové svářečky se střídavým svařovacím proudem (rutilové elektrody (nové okno)) se dnes již moc nevyužívají. Jejich slabinou je nižší kvalita sváru (závar strusky). Výhodou je nízká pořizovací cena.
Dnes jsou více používané invertorové svářečky se stejnosměrným svařovacím proudem (DC - basické elektrody. Lze s nimi dosáhnout velmi kvalitního sváru.
Dbejte na to, aby byla svářečka osazená ventilátorem chlazení, při svařování se nepřehřívají. Nevýhodou sváření bazickými elektrodami je horší zapálení elektrického oblouku. Aby se tento problém eliminoval, mívají svářečky funkci HotStart – svářečka si na zapálení oblouku automaticky přidá. HotStart může být továrně nastavený, nebo je s možností regulace intenzity proudu a času přidání. Pokud svařujete tenké materiály je výhodné HotStart snížit nebo úplně vypnout. Naopak při sváření silných materiálů 3,2mm můžete přidat.
Při výběru svářečky pro svařování metodou TIG je důležitý systém zapálení oblouku.
- TIG LIFT - dotykové zapálení. Na wolframové elektrodě je snížené napětí (pro nižší opotřebení), lehkým dotykem zapálíte elektrický oblouk. Metoda je vhodná pro občasné použití. Wolframová elektroda se musí častěji brousit.
- TIG HF – bezkontaktní zapálení oblouku. Hořák je vybaven tlačítkem. Po zmačknutí tlačítka se zapálí elektrický oblouk. Výhodou je snazší použití a delší životnost elektrody. Pokud potřebujete svařovat především metodou TIG, doporučujeme tento systém.
- TIG AC/DC - svařování se střídavým a stejnosměrným proudem. Střídavý proud se používá pro svařování hliníku a dalších lehkých slitin.
CO2 svářečky jsou velmi oblíbené. Vyznačují se jednoduchým ovládáním a širokým rozsahem použití
MIG/MAG - svařování v ochranné atmosféře tavící se elektrodou.
- MIG = Metal Inert Gas - svařování v inertní ochranné atmosféře (argon)
- MAG = Metal Active Gas - svařování v aktivní ochranné atmosféře (CO2)
Základní rozdělení zdrojů:
- Jednofázové – menší, přenosné svářečky vhodné pro montážní práce, údržby a domácí dílny.
- Třífázové – dílenské stroje pro vyšší zátěž.
Invertorové Co2 svářečky
Modernější konstrukce zdroje svářečky. Jejich výhodou je nižší hmotnost, vyšší zatěžovatele a také, u většiny zdrojů, více doplňkových funkcí.
Invertory umožňují plynulé nastavení svařovacího proudu. Jsou vhodné pro svařování slabších materiálů. Mají vyšší zatěžovatele, to je velký přínos zejména pro jednofázové stroje.
Multifunkční Cóčka
Moderní stroje umožňující svařování metodami MIG/MAG, MMA, TIG